Kasım 30, 2021

Famous Bio

Celeb famous Bio

Who is Pucca, how old and where? years of childhood, why he was sentenced to prison.Here are the answers to your questions.

Bugün Batı yok :( bütün hafta nasılsa haftasonu yalnızım, cumartesi hayvan gibi eğlence, böbreğimi düşürüne kadar kudurmaca o yeeee diyordum. Çocuk gitti; lucifer’ı bitirip, uyuyup, yeni diziye başlayayım bari moduna girdim. Beni bu netflix bitirdi kardeşlerim. Hayata döner gibi oluyorum, yeniden ha ho derken bi sezon (?) daha izleyeyim modundayım 🤦🏻‍♀️ bu arada başka bir şeyden bahsetmek istiyorum hazır yeri gelmişken; ben aslında buraya yazı yazmayı seviyorum farkındaysanız. Kendimle barışmaya yeni yeni başladım, eskiler bilir. Kendi fotoğrafımı koyarken bile hala tereddüt içindeyim. O yüzden reklam yapacaksam bile en azından başında ne yazacaksam yazayım, içimi dökeyim sonra yerli üreticiye destek ne olacak diyorum  üstelik ne yazacağım konusunda özgürüm 🤷🏻‍♀️ yani diyeceğim o, takılar @gulsahintakitezgahi 💕💕💕 Banyo yaparken bile kararmadığına garanti verebilirim. 3 kez yaptım 🙄 ya başka bir şey söyleyeyim, gidiyorum. Beauty plus ile çektim fotoğrafı, sanırım çene küçültme olayını biraz abartmışım.. kuş kadar kafam gözükmüş, hoşuma gitti...

Selen Pınar Işık was born on June 3, 1987. Pucca, a social media phenomenon, is also known for his books. Pucca’s real name is as much a curiosity as his life. Well

Pucca, which is known by the masses with its social media shares, has also made a name for itself with the books he has written in recent years. Here are the unknowns of the life of Selen Pınar Işık, nicknamed Pucca …

WHO IS PUCCA?

Pucca’s real name is Selen Pınar Işık. He was born on June 3, 1987 in Karşıyaka, İzmir. Pucca graduated from Karşıyaka Girls’ High School and studied in Ankara. He completed two universities with Radio Television Cinema and then Journalism.

BOOKS

The Great World of Little Stupid
And Everything else
This is how Allah created Me
Ay Hadi Inshallah
What are we now?

The book titled Ap Little Stupid’s Great World film became a film, and Ali Taner Baltacı was the director of the movie ‘Hadi İnşallah’. Pucca’yu Busra Beijing, Pucca’s lover Pekmez’i, Murat Boz played.

Başta kendim olmak üzere bütün annelerin günü kutlu olsun 😌 2 senelik annelik serüvenimde kendimden beklemediğim bir performans göstermişim, helal olsun bana. Bir kez seni doktora götürmek için hazırladım, sonra seni evde unuttum. Apartmandan çıkarken aklıma geldi... Emzirirken yanlışlıkla kafana düşürdüğüm telefonları bir süre sonra saymayı bıraktım. Sanırım her gittiğimiz yerde biberonunu unuttum. 2 aylık bir mercimekken evde yalnızdık, yanımda yatıyorsun sanmıştım, bi uyandım yoksun. Uykusuzluktan bir süre meleklerin seni kaçırdığını düşündüm. Ve bu çok mantıklı gelmişti.. meğer beşikteymişsin, hala seni oraya meleklerin koyduğuna eminim, ben koymadım çünkü! İsmini kimliğe ‘Osman’ yazdırma olayı benim suçum değildi zaten biliyorsun. yani bunlar dışında bence iyi gidiyor.. 🙄
bu arada @nanagerliani senin de anneler günün kutlu olsun. Bizi çocuklarından hiç ayırmadın, bana yoldaş, aile oldun 💙
Ve siz, bugün burnunda bir sızıyla uyananlar... küçücük yaşta kardeşlerine annelik yapmak zorunda kalanlar. Acaba olsaydı nasıl olurdu diye düşünenler? En çok sizin gününüz olsun..

WHERE DOES THE PUCCA NAME COME?

The name of a Korean cartoon hero is Pucca. The hero is a blind and deaf little girl and is constantly chasing after her to kiss her lover. The character of this cartoon film, which has an interesting subject, is given to Selen Işıklı as a gift by her friend. And since then it has been using it as a nickname.

Having received his university education in Ankara, Işık studied Radio, Cinema, Television and Journalism first and graduated from two universities.

Pucca has been writing daily since high school and has worked on a small radio during university years. He made narratives by keeping voice diaries on the radio. Then, he started working as a editing and editing operator on a television channel.

His career was reinforced by blogging. He started writing a blog in order to humiliate his ex-girlfriend and take revenge. With the Twitter account, the blog quickly reached too many followers and Pucca became a phenomenon

After becoming a phenomenon, he published his blog posts and diaries and made his name known to a very genius audience. Books; Piyasa Great World of the Little Stupid ”,“ And Everything Else ”,“ God Made Me Like This ”,“ Moon Come on, God willing ”

One of his books was scripted and found a place on the big screen with the film “Let’s hope İn. Pucca has achieved great success with his books. In 2015, the actress Serhat Osman Karagöz came up with his marriage

His relationship with his wife and the process of divorce were also discussed. The couple has a son named ‘West’

Selen Pinar Isik, nicknamed Pucca, came up today with news of ‘imprisonment’. He was sentenced to 7 years in prison for tw encouraging drugs ilgili in connection with a tweet he posted on his Twitter account. Details can be found here.